Chcesz się dowiedzieć o naszych
ofertach? Dodaj się do Newslettera!
Najstarsze firmy świata

Artykuł pochodzi ze strony: http://wojtek-m.blogspot.com/2010/07/najstarsze-firmy-swiata.html

 

W 2007 roku zbankrutowała japońska firma budowlana Kongō Gumi, z siedzibą w Osace. Może nie byłby to aż taki news, gdyby nie fakt, że była ona obecna na rynku przez 1429 lat.

W 578 roku rodzina Kongō została zaproszona z Korei do Japonii przez księcia Shōtoku, aby zbudowali świątynię buddyjską Shitennō-ji (którą można podziwiać w Osace po dziś dzień). Założona i prowadzona przez rodzinę Kongō firma działała nieprzerwanie do 2007 roku, kiedy została wykupiona przez większą firmę budowlaną, Takamatsu. Firma była w rękach rodziny przez 40 pokoleń. Członkowie rodziny Kongō nadal zajmują się stolarstwem.Numer jeden już znamy. A jakie są inne najstarsze firmy świata?

Drugą najstarszą firmą świata jest Hōshi Ryokan - hotel w Komatsu, również w Japonii. Został założony w 718 roku (20 lat przed urodzinami Karola Wielkiego - tak dla porównania). Ryokan to nazwa tradycyjnego japońskiego hotelu. Hōshi Ryokan jest w rękach rodziny Hōshi od 46 pokoleń.

Trzecie miejsce dla restauracji Stiftskeller St. Peter, w Salzburgu (Austria). Znajduje się w klasztorze Benedyktynów i wg dokumentów znajdowała się tam już w 803 roku. Dyskusje wzbudza fakt, że działalność tej restauracji nie jest tak dobrze udokumentowana jak w przypadku innych firm na tej liście.

Czwarte miejse zajmuje winnica Chateau de Goulaine - założona przez rodzinę Goulaine w 1000 roku i działająca do dziś. Rodzina Goulaine posiada też niezwykle ciekawą kolekcję motyli.

Piąte miejsce przypada Pontificia Fonderia Marinelli - odlewni dzwonów założonej w 1040 roku w Agnone we Włoszech. Kolejna rodzinna firma na tej liście, tym razem jednak rodzina Marinelli nie prowadzi tej firmy od początku, a dopiero od XIV wieku. Zatrudnia 12 osób i z dzwonów przez nią wyprodukowanych można wymienić np. dzwon do Krzywej Wieży w Pizie.

Więcej: http://www.bizaims.com/articles/business+economy/the+100+oldest+companies+world

2001 - 2012 Avita
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie MTWeb Agencja Interaktywna