Chcesz się dowiedzieć o naszych
ofertach? Dodaj się do Newslettera!
Krótka historia powstania pieniądz

 

Pieniądz jest powszechnym i stałym ekwiwalentem towaru. Zanim przy kupnie i sprzedaży rozpoczęto używać pieniądza zdawkowego, monet lub banknotów, pierwsze wspólnoty stosowały barter. Był to system, który polegał na wymianie towaru za towar. Wraz ze wzrostem rzemiosła oraz handlu ludzie zaczęli wymieniać towary na swoiste żetony, mające istotną wartość, jak muszle czy małe krążki szlachetnego metalu. Pierwsze monety o stałej wartości wyemitowane przez państwo pojawiły się w Lidii w Azji Mniejszej i w Chinach, w VIII wieku p.n.e. Lidyjskie monety były wykonane ze srebra zmieszanego ze złotem, ale już za panowania Krezusa w VI w. p.n.e. bito je ze złota o ustalonym ciężarze i gwarantowanej wartości.

Od IV w. p.n.e. w Europie rozpowszechniły się monety z głową lub postacią na awersie i symbolem władcy na rewersie. Miedziane, srebrne i złote monety były w starożytności powszechnie używane jako waluta we wszystkich prowincjach w Europie, Afryce i Azji Mniejszej. Od I w. zaczęto je podrabiać u sąsiadów tak, że we wczesnym średniowieczu monety stały się standardowym środkiem płatniczym w transakcjach. W XVIII wieku w Europie wprowadzono karbowane brzegi monet, by zapobiec zwyczajowi okrawania małych kawałków z monet kruszcowych. W USA złoto pozostawało w użyciu jako pieniądz obiegowy do czasu uchwalenia ustawy o rezerwie złota z 1934 roku. Banknoty towarzyszyły rozwojowi bankowości i były najpierw emitowane przez banki, które zobowiązywały się wypłacić sumę pieniędzy podaną na banknocie ze swoich lokat w złocie. Bank Anglii emitował takie banknoty od początku swojego istnienia, czyli od 1694 roku.

W XVI-XVIII wieku merkantylizm utożsamiał bogactwo kraju z posiadaniem złota lub kruszcu z wymiany handlowej. W 1821 roku Wielka Brytania jako pierwsza wprowadziła parytet złota, czyli system, w którym wartość pieniądza jest stała w przeliczeniu na ciężar właściwy złota. Od II połowy XX wieku normalne pieniądze zastępuje się też czekami i kartami płatniczymi.

 

Artykuł pochodzi ze strony: http://www.historia.net.pl/news,279.html

2001 - 2012 Avita
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie MTWeb Agencja Interaktywna